منبع کویل دار

منبع کویل دار

منبع کویل دار، منبع کویلی و یا مخزن کوئل دار به نوعی آبگرمکن فلزی اطلاق می گردد که در آن آب حرارت داده شده توسط یک کویل موجب گرم شدن آب مصرفی می گردد.

منبع کویل دار در دسته ی آبگرمکن های غیر مستقیم قرار می گیرد که به طور تخصصی با عنوان مبدل حرارتی از نوع پوسته و لوله ( Shell & Tube)  شناخته می شود. منابع کویلی کاربرد های فراوانی دارد به طوری که در اغلب موتورخانه های خانگی و صنعتی منبع کویل دار به چشم میخورد.

استاندارد های منابع کویلی

استفاده از مخازن کوئل دار در منابع و آیین نامه های بین المللی و داخلی مورد تایید بوده و استاندارد های خاصی برای تولید، تست و استفاده از آن نگاشته شده است. در آیین نامه های معتبر این نوع آبگرمکن با عنوان Hot Domestic Coil tank  شناخته می شود. از آیین نامه هایی که به این مسئله به صورت تخصصی پرداخته و به عنوان رفرنس جهانی شناخته می شوند می توان به آیین نامه های ASME,BS اشاره نمود.

ضمنا تمامی آیتم های مورد استفاده در ساخت همچون بدنه، فلنچ ها، جوشکاری و … خود دارای مباحث منحصر بفرد در آیین نامه های بین المللی می باشند برای مثال استاندارد Din 2576  مربوط به استاده از فلنج یا استاندارد ASTM A516 مربوط به ضوابط ورق های مورد استفاده در مقاطع تحت فشار می باشند.

اجزای منبع کویل دار

یک منبع کویل دار استاندارد برای کارکرد صحیح و بهینه اجزای زیر را شامل می شود:

 1. بدنه
 2. کوئل
 3. پایه
 4. فلنج اتصال کوئل
 5. بوشن های ورودی و خروجی آب مصرفی
 6. بوشن های ورودی و برگشت آب بویلر
 7. بوشن های اتصال فشار سنج و دما سنج
 8. دریچه بازدید

 بدنه منبع کویل دار

بدنه منابع کویل دار عموما از مصالح فلزی ساخته می شود که علت این امر استحکام  قابل قبول در فشار کاری و دماهای بالا می باشد. عمده متریال مورد استفاده در ساخت منابع کویلی عبارت اند از:

منبع کویل دار گالوانیزه

عمده ترین متریال مورد استفاده در ساخت منابع کویلی ورق گالوانیزه می باشد. ورق گالوانیزه در دو حالت سرد و گرم در بازار موجود می باشد که بسته به درخواست کارفرما یا طراحی انجام گرفته انتخاب می شود. اما پیشنهاد کارشناسان رخشاب استفاده از ورق فولادی با روکش گالوانیزه گرم در ساخت منبع کویل دار می باشد.

به عبارتی منبع کویل دار خود یک مخزن گالوانیزه نگهداری آب آشامیدنی محسوب می گردد.

منبع کویل دار استیل

در این نوع منابع از ورق های استنلس استیل در رده های مختلف بسته به تقاضا استفاده می گردد. علت استفاده از ورق استیل را میتوان اول در عمر بسیار بالای این نوع مخازن در مجاورت آب و سایر سیالات دانست. مورد استفاده دیگر منبع کویل دار استیل، مصارف صنعتی می باشد که مقاومت بالایی در برابر خوردگی مد نظر باشد. نکته قابل توجه دیگر در موضوع منابع کویلی استنلس استیل، قیمت تمام شده بالای آن است که ریشه در بالاتر بودن قیمت ورق خام استیل دارد. در ساخت منابع استیل عمدتا از استیل های با گرید ۳۰۴ و ۳۱۶ استفاده می گردد.

منبع کویل دار فولادی

منابع کویلی فولادی دسته دیگری از منابع کویل دار می باشد که در ساخت بدنه ورق سیاه فولادی (آلیاژ فولادی) با رده ST-37  و یا ST-52 استفاده می گردد. این دسته از منابع، بیشتر کاربرد صنعتی داشته که نقطه ضعف اصلی آن مقاومت بسیار پایین در مقابل اکسیداسیون در دراز مدت می باشد.

کویل مورد استفاده در منبع کویل دار

کویل یا کوئل یکی از مهمترین قیمت های منبع کویلی است که وظیفه انتقال حرارت بین سیال گرم کننده و سیال گرم شونده را بر عهده دارد. از این رو انتخاب صحیح جنس کوئل و ظرفیت کوئل در بازده نهایی سیستم تاثیر قابل توجهی خواهد داشت. بهترین متریال برای استفاده به عنوان کوئل، مس می باشد. مس به علت داشتن رسانندگی گرمایی بسیار بالا و  برابر (J/s.m.k) 400 بهترین گزینه برای اینکار است. برای مقایسه می توان مس را با مواد دیگری همچون آهن( با رسانندگی ۸۲) و یا آلومینیوم (با رسانندگی ۲۳۸) مقایسه نمود.

اما در عمل مواد دیگری همچون گالوانیزه، فولاد و استیل نیز به این منظور استفاده می گردد که مهترین آن کویل استیل می باشد که در منبع کویل دار استیل مورد استفاده قرار می گیرد. ظرفیت کوئل با پارامتر سطح حرارتی کویل سنجیده می شود. سطح حرارتی عبارت است از کلیه سطوح مورد تماس با سیال ثانویه در کویل که بصورت بین المللی با پارامتر فوت مربع یا  نشان داده می شود. برای مثال در یک منبع کویل دار ۲۰۰۰ لیتری از کوئل ۶۱ فوت مربعی و یا در منبع کویلی ۸۰۰ لیتری از کوئل ۲۳ فوت مربعی استفاده می گردد. سطح حرارتی مورد نیاز یک منبع کویلی در آیین نامه مشخص شده و بصورت دیفالت در ساخت منبع از آن استفاده می شود.

 

ظرفیت منبع کویل دار

منابع کویل دار در ظرفیت های مختلفی تولید و عرضه می گردد که مستقیما بر خسب ظرفیت گرمایی مورد نیاز سیستم و مقدار آبگرم مورد نیاز واحد ها تعیین می گردد.

منابع کویل دار عموما در ایران از ظرفیت ۳۰۰ لیتر آغاز و تا هر ظرفیتی قابل تولید می باشد. این بدان معناست که حداکثری برای این ظرفیت تعیین نشده است و اصولا تا هر ظرفیتی که مخزن بصورت تحت فشار قابل تولید باشد میتوان منبع کویلی را تولید نمود. در این رابطه باید توجه نمود که مخزن استوانه ای شکل باید از قانون استوانه جدار نازک تبعیت نماید.

گروه تخصصی رخشاب آمادگی تولید منبع کویل دار از حجم ۳۰۰ لیتر تا ظرفیت های بالای ۵۰ متر مکعب را داشته و حسب نیاز کارفرما آنرا طراحی و تولید می نماید.

انتخاب منبع کویلی مناسب

انتخاب منبع کویل دار متناسب با نیاز یکی از ارکان مهم در خرید منبع کویل دار می باشد. از آنجایی که منابع کویل دار عموما بصورت سفارشی برای

"ساخت

مشتری تولید می گردد باید دقت لازم را در انتخاب ظرفیت و سایر پارامتر های منبع کوئلی نمود. زیرا تغییرات بعدی مستلزم تحمیل هزینه گزاف به کارفرما یا پیمانکار خواهد نمود.

موارد زیر را میتوان جزو مهم ترین پارامتر ها در خرید و انتخاب منبع کویل دار دانست:

 1. حجم دقیق آبگرم مصرفی
 2. ظرفیت گرمایی متناسب سیستم موتورخانه
 3. ابعاد ورودی ها، راهروها، درب های ورودی ساختمان و موتورخانه
 4. فشار سیستم لوله کشی و پمپ های ساختمان

ابعاد بازشو ها، ورودی ها، راه پله ، درب موتورخانه، فضای موجود در موتورخانه جزو مهمترین عوامل در خرید شما محسوب گشته و لازم است در این مورد دقت کافی را جهت جلوگیری از اتلاف وقت و هزینه اضافی بعمل آورید.

دمای آب مصرفی در منابع آبگرم کویل دار

منابع کویلی عموما در مصارف خانگی و عادی که برای تامین آبگرم مصرفی ساختمان تعبیه می گردد برای دماهای ما بین ۵۵ تا ۷۵ درجه مورد استفاده قرار می گیرد. این دما یک ایده آل برای مصارف خانگی در حد استحمام ، شست و شو و گرمایش ساختمان محسوب می شود.

البته لازم به ذکر است منابع کویل دار را در مصارفی صنعتی و خاص برای هر دمایی می توان تنظیم نمود که مستلزم تدابیر خاص می باشد و در این زمینه محدودیتی وجود ندارد.

توجه: 

حتما دقت شود دمای نگهداری آبگرم در چنین مخازن تولید و نگهداری آبگرم نباید زیر ۵۰ درجه سلیسوس انتخاب شود. زیرا یک نوع باکتری بسیار مضر و خطرناکی به نام باکتری لژیونا در آب گرم هایی با دمای زیر ۵۰ درجه رشد می نماید که برای سلامتی انسان بسیار مضر و سبب مرگ و میر می گردد.