منبع دوجداره

منبع دوجداره آبگرم

منبع دوجداره یکی از انواع مبدل حرارتی می باشد که وظیفه تامین و ذخیره آبگرم مصرفی را در موتورخانه بر عهده دارد. منبع  آبگرم دوجداره، منبعی فلزی و استوانه ای شکل می باشد که اغلب به صورت افقی یا خوابیده تولید و در موتورخانه قرار  می گیرد. منبع دوجداره یکی از قدیمی ترین ادوات موتورخانه ها و شوفاژخانه می باشد که قدمت آن در کشور بیش از ۳۰ سال می باشد. در موتورخانه های قدیمی برای تولید و انتقال آبگرم به سمت شوفاژ ها در کنار بویلر آبگرم از یک منبع دو جداره استفاده می شد.

ساختار منبع دوجداره آبگرم

منبع دوجداره از دو عدد استوانه فلزی تو در تو تشکیل یافته است که بصورت یک مبدل منسجم حرارتی مورد استفاده قرار می گیرد. این دو استوانه با فاصله اندکی در کنار هم قرار میگیرند برای مثال در یک منبع دوجداره آب گرم ۴۰۰ لیتری افقی، در صورتی که قطر استوانه داخلی ۶۰ سانتی متر باشد، قطر جداره خارجی ۶۶ سانتی خواهد بود. این فاصله بین دوجداره همان مسیری است که آب گرم تولید شده در دیگ چرخش خواهد کرد.آب شهری یا آب خام لوله کشی وارد جداره داخلی منبع دوجداره می گردد. از طرفی آب گرم تولید شده در بویلر آبگرم یا هر وسیله مشابه، وارد فشای بین دو جداره مخزن میشود. طبق قوانین ترمودینامیک، تبادل گرمایی سبب می گردد که آب سرد وارد شده به مخزن افزایش دما یافته و پس از رسیدن به دمای مورد نظر جهت مصرف به سمت واحد ها هدایت گردد. بر همین اساس منبع دوجداره موتورخانه یک مکانیزم بسیار ساده و در عین حال کاربردی برای تولید آبگرم مصرفی دارد.

بدنه منبع دوجداره

مهمترین موضوع در طراحی و ساخت منبع آبگرم دوجداره، بدنه آن می باشد. بهترین متریال برای ساخت اینگونه منابع آبی، ورق گالوانیزه گرم یا سرد می باشد. ورق گالوانیزه ورقی با مقاومت مکانیکی مطلوب و همچنین دوام بالا در برابر خوردگی ناشی از اکسیداسیون نسبت به ورق های خام فولادی گزینه بسیار مطلوبی برای تولید منبع آبگرم بهداشتی می باشد.

مجموعه صنعتی رخشاب در حال حاضر جهت تامین نیاز مصرف کنندگان و خریداران محترم اقدام به تولید منبع دوجداره در ظرفیت های مختلف با استفاده از بهترین ورق فولادی گالوانیزه موجود در کشور یعتی ورق تولیدی فولاد مبارکه اصفهان نموده و آماده مشاوره و تولید منبع دوجداره با مشخصات درخواستی خاص شما می باشد.

ظرفیت منبع دوجداره رخشاب

منابع دوجداره آبگرم عموما از ظرفیت ۳۰۰ لیتری تولید می گردد که عملا ظرفیت های کوچک تر از ۳۰۰  لیتر توجیه اقتصادی برای تولید و استفاده ندارند. از طرفی حداکثر ظرفیت برای منبع دوحداره از سوی کارشنایان امر به ۱۲۰۰ لیتر محدود شده است.

البته این بدین معتی نیست که امکان تولید مخازن بزرگتر برای این موضوع ممکن نباشد، بلکه معنای آن عدم بازده مناسب ظرفیت های بالا مثل ۲۰۰۰ لیتر می باشد که پیشنهاد می گردد به جای استفاده از منبع دوجداره برای ظرفیت های بالای ۱۲۰۰ لیتر از منبع کویل دار آبگرم استفاده گردد.

جدول مشخصات منبع دوجداره

در جدول زیر مشخصات فنی منابع دوجداره آبگرم تولیدی گروه صنعتی رخشاب به تفکیک ظرفیت گرد آوری شده است:

**جدول ظرفیت*