فیلتر شنی

فیلتر شنی

فیلتر شنی ، سند فیلتر یا فیلتر شن و ماسه ای را میتوان اولین مرحله از تصفیه آب و فاضلاب بر شمرد که جزو پایه ای ترین و کهن ترین روش های تصفیه سیالات می باشد.

قدمت این نوع تصفیه به دوران باستان بر میگردد. انسان های کهن با توجه با دانش زمان خود به اهمیت فیلتراسیون آب جهت زلال سازی و قابل استفاده نمودن آب های سطحی و زیر زمینی پی برده بودند که این کار را با استفاده از عبور آب از چند بستر خاکی به صورت روان و سطحی انجام می دادند.

امروزه به علت کمبود منابع آب شیرین و آب های زیر زمینی ضرورت تصفیه آب برای کاربری های مختلف بیش از پیش حائز اهمیت می باشد. هم اکنون استفاده مجدد از آب در صنایع مختلف یک ضرورت جهانی بوده و اغل کارفرمایان و اصحاب صنعت بدنبال استفاده مجدد از آب های مصرفی و تصفیه آن می باشند.

فیلتر شنی
سختی گیر فایبرگلاس

فیلتر شنی چیست؟

فیلتر شنی یک محفظه فلزی یا فایبرگلاس تحت فشار می باشد که اغلب به شکل هندسی استوانه ای تولید می گردد. درون مخزن فیلتر شنی حاوی شن و ماسه می باشد که به منظور تصفیه کدورات و ناخالصی های آب تعبیه شده است. جنس این شن و ماسه متفاوت بوده و بسته به طراحی انجام گرفته تعیین می گردد اما عمده مصالح مورد استفاده به عنوان بستر شن و ماسه ای در فیلتر شنی، شن سیلیس با دانه بندی مشخص می باشد. گاه به جای شن و ماسه در درون محفظه فیلتر شنی از کربن فعال یا کربن اکتیو به عنوان بستر استفاده می گردد که در این صورت از آن به عنوان فیلتر کربنی یاد می شود.

عملکرد فیلتر شنی

اساس کار فیلتر شنی بدین صورت است که آب توسط یک پمپ از منبع آب مورد نظر که میتواند مخزن ذخیره، استخر، رودخانه و یا هر منبع آب دیگری باشد، به درون مخزن سند فیلتر با فشار تعیین شده پمپاژ می گردد. آب خام ورودی پس از ورود به مخزن از یک سری نازل به روی بستر تعبیه شده پخش می گردد. بستر شن و ماسه ای در ارتفاع مشخص که ماکزیمم آن عمدتا ۱.۵ متر در فیلتر شنی های متعارف تعیین شده، ناخالصی ها، کدورات، ذرات ریز و درشت (بیشتر از ۵۰ میکرون) را جذب نموده و بدین صورت آب به سمت پایین حرکت می نماید.

مجددا آب داخل فیلتر با عبور از یک سری نازل از جنس پلی اتیلن یا برنجی به سمت خروجی هدایت شده و نهایتا آب تصفیه شده فاقد کدورات از فیلتر شنی خارج می گردد.

فیلتر شنی پس از مدتی استفاده نیاز به بکواش یا شست و شوی معکوس خواهد داشت که در دامه به تفصیل توضیح داده خواهد شد.

فیلتر شنی استیل

مزایای استفاده فیلتر های شنی

همانطور که گفته شد فیلتر های شن و ماسه ای به عنوان اولین مرحله از تصفیه آب شناخته می شوند که در اغلب سیستم ها از آن استفاده می شود. سند فیلتر ها بدلیل ماهیت و کارکرد آن بسیار ورد توجه طراحان قرار دارد که سبب می شود طراح فنی سیستم در ابعاد و جای گذاری المان های سیستم دستی باز داشته و بسته به نیاز سیستم بتواند بهترین گزینه ممکن را مورد استفاده قرار دهد.

به جرئت می توان گفت در تمامی استخر های عمومی و شخصی فیلتر شنی نقشی پر رنگ داشته و وظیفه فیلتراسیون آب را بر عهده می گیرد و عملا استخری بدون فیلتر شنی آبی آلوده، بد بو و غیر قابل استفاده خواهد داشت.

از آنجایی که فیلتر های شن و ماسه ای اقلامی تولیدی و غیر وارداتی می باشد امکان تولید آن در هر سایز و ابعادی فراهم می باشد و این موضوع یک نقطه قوت برای این محصول تلقی می شود.

گروه رخشاب آمادگی تولید فیلتر شنی در انواع ظرفیت با متریال مصرفی مختلف را داشته و با بهره گیری از کارشناسان خبره در زمینه طراحی سیستم های تصفیه آب و فاضلاب بهترین گزینه ممکن را برای شما پیشنهاد و در نهایت تولید خواهد نمود.

فیلتر شنی فلزی

فیلتر شنی فلزی رخشاب

انواع فیلتر شنی

اگر به موضوع دید علمی و تخصصی داشته باشیم فیلتر های شن و ماسه ای از لحاظ کارکرد به ۴ دسته اصلی زیر تقسیم می شوند:

  1. فیلتر شنی آهسته یا فیلتر شنی با عملکرد آرام : به دلیل سرعت پایین جریان آب در این دسته از فیلتر های شن و ماسه ای، سیال زمان زیادی در محیط تعبیه شده قرار میگیرد که سبب جذب ذرات بیشتری گشته و ارگانیسم های آب در این شرایط خود بخود فعال می گردند.
  2. فیلتر شنی تخت فشار: کاربردی ترین نوع سند فیلتر می باشد که طی آن محیطی داخل مخزن فراهم می شود که با سرعت جریانی ثابت آب خام از درون بستر موجود عبور کرده و کدورات و نا خالصی های خود را از دست می دهد. فیلتر شنی فایبرگلاس و فلیتر شنی فلزی زیر دسته همین دسته از فیلتر شن و ماسه ای می باشد.
  3. فیلتر شن و ماسه ای سریع یا تند : مخازن این دسته از فیلتر ها نیز تخت فشار می باشد با این تفاوت که این فیلتر های شن و ماسه ای سرعت خطی جریان آب بالایی دارند و معمولا جهت کارکرد بهتر در سیستم های پارالل مورد استفاده قرار می گیرند.