سختی گیر ، سختی گیر رزینی ، قیمت سختی گیر

سختی گیر

سختی گیر دستگاهی است که برای حذف سختی کربناتی آب در مصارف صنعتی، غذایی، خانگی، موتورخانه های استخر و … مورد استفاده قرار می گیرد. سختی گیر انواع مختلفی داشته که بسته به مشخصات پروژه طراحی و تولید می گردد.

سیستم کاری سختیگیر بدین صورت است که آب خام دارای املاح معدنی(آب سخت)، پس از عبور از درون سختی گیر و گذر از محتویات داخل مخزن سختی گیر (رزین) سختی خود را از دست داده و به آب نرم تبدیل می شود.

تعریف سختی آب و مفهوم آب سخت

آب سخت آبی است دارای مقادیر بالای یون های کلسیم، منیزیم و سایر ترکیبات بی کربناتی.

سختی گیر رزینی رخشاب

سختی گیر رزینی رخشاب

سختی آب به طور کلی شامل انواع زیر می باشد:

 • سختی کل یا Total Hardness (TH)

سختی کل شامل مجموع مقادیر کلسیم(Ca، با عدد اتمی ۲۰) و منیزیم (Mg، با عدد اتمی ۱۲) می باشد.

 • سختی دائم یا سختی غیر کربناتی Noncarbonated Hardness

برابر با مجموع یون های بی کربناتی آب مانند کلرید ها، سولفات و سایر ترکیبات شیمیایی مشابه.

 • سختی موقت یا سختی کربناتی Carbonated Hardness

برابر با مجموع مقادیر  بی کربنات کلسیم و منیزیم که مقدار آن از رطیق تفاوت سختی کل و سختی دائم بدست می آید. لازم به ذکر است یون هایی مانند آهن(Fe)، آلومینیوم(Al)، منگنر (Mn)، روی(Zn) و … نیز در سختی آب مشارکت دارند ولی به علت کوچکی مقادیر در مقابل مجموع منیزیم و کلسیم، قابل اغماض می باشند.

سختی آب بر اساس واحد بین المللی P.P.m سنجیده میشود که منظور از آن یک در میلیون می باشد. سختی آب از صفر برای آب نرم آغاز می گردد و تا مقادیر بالای ۳۰۰۰ پی پی ام برای آب های خیلی سخت ادامه پیدا می کند. اما در آب های لوله کشی(آشامیدنی) حسب منطقه از ۹۰ پی پی ام برای شهرهایی مثل ارومیه تا مقادیر بالای ۱۰۰۰ پی پی ام برای مناطق کویری همچون یزد و اراک و … ادامه پیدا میکند.

مضرات آب سخت

همانطور که گفته شد آب سخت، آبی با مقادیر بالای یون های کلسیم و منیزیم می باشد که اصطلاحا به آن آبی با املاح معدنی فراوان اطلاق می گردد. آب سخت در سیستم های تاسیساتی به خصوص تاسیسات گرمایشی همانند یک میراگر(مستهلک کننده) عمل نموده و با ایجاد یک لایه رسوب بروی تمامی لوله ها، انشعابات، کوئل ها و… سبب افت بازده شدید و کاهش عمر مفید قطعات و سیستم می گردد.

در اصطلاح عوام به این سختی، کهره می گویند که همان رسوب حاصل از سختی مد نظر ما می باشد که در آشپزخانه شما در مقطه اول درون کتری و سماور خود را نشان می دهد. در مناطقی که آب آن سختی بالایی داشته باشد، پس از شست و شوی ظروف شیشه ای، بروی ظرف لکه های سفید رنگ پدیدار می شود. در برخی موارد به علت بالابودن سختی، کارکرد ماشین ظرفشویی و ماشین لباسشویی مختل و بعضا به سیستم آنها زیان وارد  می گردد.

مورد بعدی نیاز به صابون بیشتر برای شست و شو و تولید کف در مقیاس مشابه می باشد که نشان دهنده آب سخت است. یعنی شما برای شست و شوی دست به صابن بیشتری احتیاج خواهید داشت تا کف مورد نظر در ذهنتان تولید گردد.

اصلی ترین ضرر حاصل از سختی در تاسیسات منزل یا محل کار شماست. سختی بالای آب سبب ایجاد رسوب بروی لوله ها، انشعابات، کوئل ها و … است که به مرور زمان ابتدا سبب افت بازده دستگاه ها شده و در گذر زمان این لایه ضخیم تر گشته و سبب ایرادات اساسی به سیستم بویلر ها، منبع کویل دار، مبدل حرارتی و …  می گردد. در وارد خاص افزایش رسوب سبب ترکیدن دیگ آبگرم ساختمان یا دیگ بخار مجتمع خواهد شد.

پس توجه به میزان سختی آب مورد استفاده در منزل و …. بسیار مهم و بهینه سازی آن جزو یکی از مهم ترین اقدامات برای بهینه سازی سیستم می باشد.

 

انواع سختی گیر

دستگاه سختی گیر حسب روش حذف سختی، انواع مختلفی دارد که در زیر عنوان می گردد:

 • سختی گیر رزینی
 • سختی گیر الکترونیکی
 • سختی گیر مغناطیسی

هر کدام از موارد بالا کاربرد خاص و شرایط استفاده مختص خود را دارد که هنگام خرید حتما باید یه این موضوع دقت شود.

سختی گیر رزینی

سختی گیر رزینی دستگاهی است متشکل از یک محفظه استوانه ای تحت فشار از جنس فلزی یا فایبرگلاس که با عبور آب از داخل این محفظه و شرایط خاص فشاری توسط فرآیند تبادل یونی سختی آب را حذف نموده و آب نرم با مشخصات مورد نظر را تولید می کند.

سختی گیر های رزینی یکی از پر کاربرد ترین محصولات تصفیه آب می باشد و جزو پر تیراژ ترین محصولات شرکت رخشاب محسوب می شود.

کارشناسان این مجموعه آمادگی مشاوره و طراحی صفر تا صد پروژه های مربوط به سختی گیری را داشته و با بهره گیری از بهترین مواد اولیه موجود در کشور و متخصصان با تجربه در زمینه ساخت سختی گیر ها توانایی تولید انواع سختی گیر رزینی را دارد.

دلیل نام گذاری این نوع سختی گیر به سختی گیر رزینی به دلیل وجود رزین کاتیونی یا آنیونی در داخل مخزن دستگاه سختی زدا می باشد.

اجزای سختی گیر رزینی

یک سختی گیر استاندارد برای کارکرد صحیح باید شامل قطعات و اقلام زیر باشد:

 • بدنه سختی گیر
 • سیستم لوله کشی
 • شیر چند راهه سختی گیر
 • نازل ها
 • تانک نمک
شماتیک سختی گیر

شماتیک سختی گیر

سختی گیر های رزینی چگونه عمل می کنند؟

اساس کار سختی گیر حذف یون های موجود در آب می باشد که به واسطه آن سختی آب شکل می گیرد. همانگونه که ذکر شد این سختی عامل خرابی و استهلاک کلیه تجهیزات و لوازم در ارتباط با موتورخانه، تجهیزات گرمایش و سرمایش، لوله کشی ها، دستگاه های یخساز صنعتی ، خط تولید های صنعتی و …. می باشد.

سختی گیر بستری فراهم می نماید که طی آن آب سخت کلسیم، منیزیم و منگنز موجود در خود را توسط رزین های موجود در داخل مخزن سختی گیر و در اثر فرآیند تبادل یونی از دست داده و در اصطلاح به آب نرم تبدیل شود.

بنابراین سختی گیر با جابجایی یون های مثبت و منفی آب سبب حذف سختی کل آب یا Total Hardness آب می گردد که عمدتا دو یون کلسیم و منیزیم را شامل می شود.

سختی گیر ها پس از مدتی استفاده که در هنگام طراحی ظرفیت سختی گیر تعیین می شود نیاز به شست و شوی معکوس یا بکواش دارند که حتما باید به این نکته در استفاده سختی گیر دقت نمود زیرا یکی از مهمترین عوامل در رابطه با بازده دستگاه و کارکرد صحیح آن دارد.

طراحی سختی گیر رزینی ، تعیین ظرفیت سختی گیر

اصولا سختی گیر های رزینی باید طبق آیین نامه ها و استاندارد های مورد تایید بین المللی طراحی شوند. این طراحی بر اساس چند آیتم اصلی و برخی ملاحظات فنی و اجرایی انجام می گیرد. که در ادامه به تفصیل این موارد را بررسی خواهیم کرد.

در بحث طراحی فنی سختی گیر های رزینی سه عامل زیر مهم ترین نقش را در تعیین ظرفیت سختی گیر ایفا می نمایند:

 • دبی آب مصرفی سیستم
 • سختی کل آب منطقه
 • ساعت کاری سیستم

برای طراحی یک سختی گیر برای یک سیستم ، در ابتدا باید بصورت دقیق حداکثر مصرف یا گردش آب آن سیستم در واحد زمانی مشخص گردد. طراح پروژه باید بداند این سیستم چند لیتر در دقیقه یا چند متر مکعب در ساعت آب را باید سختی گیری کند.

از آنجایی که دبی آب سیستم با ظرفیت سختی گیر رابطه مستقیم بدون ضریب دارد، هرچقدر مقدار گذر آب بیشتر شود، ظرفیت سختی گیر بالاتر خواهد بود.

سختی آب منطقه و تاثیر آن بروی ظرفیت سختی گیر

دومین عامل مهم در تعیین ظرفیت و طراحی فنی سیستم های سختی گیری، در دست داشتن مقدار سختی کل آب یا Total Hardness  آب منطقه می باشد. همانطور که در ابتدا گفته شد، سختی کل آب شامل مجموع یون های با بار مثبت ، علی الخصوص کلسیم و منیزیم می باشد.

سختی گیر های رزینی عموما برای سختی های بین ۵۰ تا ۸۰۰ پی پی ام طراحی و ساخته می شوند.سختی های پایین تر از ۵۰ آبی نرم محسوب می شوند و استفاده از سختی گیر برای آن مقرون بصرفه نیست. از طرفی آب های سخت با سختی بالای ۸۰۰ پی پی ام توسط دستگاه سختی گیر سختی گیری نمیشود به عبارتی استفاده از سختیگیر برای آب های خیلی سخت ، کاربرد نداشته و سیستم بازدهی بسیار پایین خواهد داشت که از نظر مهندسی امری صحیحی نمی باشد. همانند دبی آب در گردش، سختی آب نیز با ظرفیت نهایی سختی گیر رابطه مستقیم داشته و با افزایش سختی ظرفیت سختیگیر رزینی افزایش می یابد.

بکواش سختی گیر و تاثیر آن در طراحی سختی گیر

همانطور که گفته شد سختی گیر های رزینی پس از مدتی استفاده نیاز به بکواش یا شستشوی معکوس جهت احیای رزین های اشباع شده خواهد داشت.

تایم بکواش یا ساعت کاری سیستم نیز در طراحی سختی گیر نقش بسزایی دارد. در حالت کلی طراحی سختی گیر بر اساس ۲۴ ساعت تایم کاری انجام می گیرد. بدین معنی که سختی گیر پس از ۲۴ ساعت آنلاین بودن و سختی گیری باید بروی حالت بکواش قرار گیرد و رزین ها احیا شود. این مقدار بسته به تایم کاری سیستم تعیین می شود. در برخی سیستم های کاری نیاز است هر ۴۸ ساعت بکواش انجام گیرد که این بدان معناست ظرفیت سختی گیر دو برابر بدست خواهد آمد. این قاعده برای تایم کاری ۷۲ و ۹۶ ساعت و …. نیز صادق است.

از طرفی برخی سیستم ها نیز نیاز دارند در تایم های کمتر عمل سختی گیری انجام گیرد و برای مثال در ۱۲ ساعت بکواش سیستم صورت پذیرد که در این حالت نسبت به ۲۴ ساعت ظرفیت یک دوم برابر خواهد بود.